Co to jest żywność ekologiczna

Dobroczynne właściwości żółtego sera

Autor: Moniecka Spółdzielnia Mleczarska
Źródło: Moniecka Spółdzielnia Mleczarska
Od pewnego czasu furorę w sklepach robią tak zwane „stoiska eko”. To półki, gdzie odnaleźć można wyłącznie produkty ekologiczne.

Kilkadziesiąt lat temu nikt o czymś takim nie mówił. Co zatem się wydarzyło?

Do wyrobu żywności wykorzystywano wcześniej zdecydowanie mniej sztucznych dodatków niż teraz. Coś co było jeszcze niedawno zwyczajne, dziś już wpisuje się w półkę „żywność ekologiczna”. Niestety, masowa produkcja, modyfikacje i inne „poprawki” wymuszają na nas wyszukiwanie dobrych rzeczy.

Najlepiej tak właściwie wyszukać jedno, sprawdzone miejsce, gdzie można zaopatrzyć się w zdrową i dobrą żywność ze sprawdzonego źródła. Zwróćmy uwagę, prawdopodobnie na osiedlu mamy mały sklepik z warzywami dostarczanymi przez lokalnych rolników. Możemy nawet wybrać się do jakiegoś gospodarstwa i tam robić zakupy – wielu właścicieli gospodarstw teraz już umożliwia zakupy, które robimy w sposób od dawna już popularny w wielu innych krajach. Przybywamy do gospodarstwa, zabieramy koszyk i wędrujemy między grządki rywając to, na co mamy ochotę. Przy wyjeździe płacimy, zazwyczaj mniej niż za supermarketową żywność „bio”.

Można też odnotować pewną tendencję – mianowicie produkty ekologiczne są teraz modne. Nie chodzi wyłącznie o żywność, ale też ubrania, torby, buty, kosmetyki, AGD i tak naprawdę wszystko z naszego otoczenia. Da się zauważyć, że jeśli coś ma etykietkę „bio” automatycznie jest rozchwytywane , a przy okazji jeszcze o wiele droższe niż „normalne” produkty. Nie jest to zła czy szkodliwa moda, szkoda jednak, że jest wiele osób, które nie zwróciłyby nigdy uwagi na metodę uprawy roślin czy hodowli zwierząt, albo też wytwarzania innych produktów – gdyby to nie było na czasie. Miejmy nadzieję, że ta moda nie przeminie i żywność ekologiczna będzie codziennie pojawiać się na naszych stołach (internetowy sklep ze zdrową żywnością Ekoj.pl).