Czym są programy lojalnościowe i jak najlepiej je stosować?

Programy lojalnościowe to narzędzie pozwalające ściągnąć nowych i zatrzymać dotychczasowych klientów. Są to długotrwałe akcje, zatem nie możemy spodziewać się efektu w przeciągu kilku dni.

Należy pamiętać, że zazwyczaj nie wymagają większych nakładów finansowych, programy lojalnościowe są chętnie wykorzystywane przez firmy.

Jak dokładnie funkcjonuje program lojalnościowy?

Program lojalnościowy zazwyczaj opiera się na na zbieraniu punktów. Kupujący otrzymują zazwyczaj karty lojalnościowe, które noszą przy sobie i w każdym przypadku gdy korzystają z usług, czy nabywają towary konkretnej firmy na kartę wpisywane są punkty. Można też organizować to inaczej – nabywcy mogą zbierać nalepki, faktury, elementy opakowania produktów – pomysłów jest wiele. Takie wsparcie sprzedaży sprawdza się świetnie, programy lojalnościowe są ciekawe i dobrze jest je wykorzystywać w swojej firmie.

Nie tylko dla największych firm

Program lojalnościowy

Źródło: www.spiceupyourblog.com

Często ulegamy mylnemu wrażeniu, że program lojalnościowy to narzędzie, z którego mogą korzystać tylko wielkie koncerny. Prawdopodobnie wrażenie to odnosimy dlatego że właśnie tam się z nimi zazwyczaj spotykamy. Stacja benzynowa czy kawiarnia sieciowa – to tam oferowane są nam karty lojalnościowe, kolekcjonowanie punktów, darmowe tankowanie czy kolejna kawa po uzbieraniu odpowiedniej liczby punktów czy pieczątek.

dobrze jest wiedzieć, że nie tylko duże firmy mogą wykorzystywać program lojalnościowy. Każde przedsiębiorstwo, nieważne jakiej wielkości, niezależnie od tego czy sprzedaje określone produkty, czy może usługi – może zastosować program lojalnościowy jako wsparcie sprzedaży. Ważne, by był mądrze przemyślany i zaprojektowany tak, by odpowiadał profilowi działalności.

Największa zaleta

Warto jest pamiętać o sporej zalecie programów lojalnościowych – mamy stały kontakt z naszym klientem i zachęcamy go do kolejnych zakupów. Firma największe wydatki ma przy zdobywaniu nowych klientów, dlatego mądrze jest wyodrębnić fundusze, by zostali z nami. Konkurencja jest teraz ogromna, tak więc klient w każdym momencie może zdecydować się na usługi konkurencyjnej firmy. Niskie koszty uruchomienia programów lojalnościowych efektywnie wpływają na zachowanie dobrego bilansu firmy. A pamiętajmy że są to zwyczajnie programy ciekawe dla klienta – ludzie lubią przeglądać katalog nagród, zbierać punkty i otrzymywać prezenty. Dzięki temu też lepiej kojarzą naszą firmę.

Źródło: Bonus Club