Jak prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej? Co pełni tu kluczową rolę?

Wizyty u dentysty to dla większości osób nieprzyjemna konieczność. Zazwyczaj wiąże się to z dużym stresem. Trzeba jednak wiedzieć, iż możemy takich nieprzyjemności uniknąć. Trzeba tylko właściwie oraz systematycznie dbać o higienę naszych zębów i dziąseł, a w takim wypadku oprócz ładnego uśmiechu i świeżego oddechy będziemy też mogli pożegnać się ze stresującymi zabiegami u dentysty. Jak zatem powinniśmy dbać o higiena jamy ustnej?

dentysta

Autor: ND Strupler
Źródło: http://www.flickr.com
Odpowiednia higiena jamy ustnej zaczyna się od nas samych. Sporo zależy od tego jak często i jak starannie czyścimy zęby. To dla niektórych jest banałem, natomiast musimy zadbać o dokładne czyszczenie zębów. Minimum dwa razy dziennie przez trzy minuty, chociaż idealnie byłoby po każdym posiłku. Do tego używajmy nici, jaka jest koniecznością, jak pragniemy mieć zdrowe przestrzenie między zębowe. To właśnie tu z reguły robi się próchnica – Dentalcorner. Resztki pokarmu znajdujące się w tym miejscu są trudne do usunięcia bez użycia nici. Oprócz tego stykające się ze sobą zęby zarażają się wzajemnie i w ten sposób psuje się nie pojedynczy ząb, ale dwa zęby jednocześnie. () Prócz tego środek do płukania jamy ustnej pozwoli nam pozbyć się bakterii, jakie mogą powodować próchnicę, choroby dziąseł albo nieświeży oddech. Duże znaczenie ma również podjadanie pomiędzy posiłkami, jeżeli będziemy szczotkować zęby po każdym posiłku to podjadając będą one dłużej narażone na złe działanie pokarmów zalegających między zębami.

uśmiech

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Ogromne znaczenie ma w tym temacie stomatologia zachowawcza, jaką niektórzy często bagatelizują. Musimy przynajmniej co sześć miesięcy wybrać się do dentysty i skontrolować stan uzębienia. Takie wizyty nie powinny być stresujące, gdyż w tym krótkim czasie pomiędzy kontrolami, przy odpowiednim dbaniu o zęby nie powinniśmy mieć nowych ubytków. Nawet jeśli czasami opuszczaliśmy się i troszkę zaniedbywaliśmy takie zabiegi, to najwyżej zrobi nam się mały ubytek, jaki spokojnie dentysta wyleczy przy okazji tej kontrolnej wizyty. Nie powinno się to wiązać z długim oraz bolesnym leczeniem. Ważne jest też przynajmniej raz w roku pozbycie się kamienia nazębnego. Oprócz tego, iż nieestetycznie się prezentuje, może też powodować choroby dziąseł prowadzące w konsekwencji do dużych problemów ze zdrowiem, przykładowo paradontozy.