Jak się dzisiaj drukuje?

We współczesnej poligrafii należy wskazać dwa podstawowe rodzaje druku:
– drukowanie mechaniczne – nazywane analogowym,
– drukowanie elektroniczne – inaczej druk cyfrowy.
Oba rodzaje druku są często stosowane i w zależności od pożądanego efektu końcowego można stosować wybraną technikę.

Epson Stylus Photo R3000

Autor: Epson
Źródło: Epson

Drukowanie analogowe to cztery odmienne formy:- drukowanie płaskie,- drukowanie wklęsłe,- drukowanie wypukłe,- sitodruk.Wszystkie wymienione rodzaje wymagają utworzenia form drukowych, za pomocą których przenosi się farbę drukarską na podłoże.

Formą drukowania płaskiego jest druk offsetowy. Drukowanie w tej technice polega na przenoszeniu barwnika z formy drukarskiej na podłoże dzięki właściwościom fizyczno-chemicznym elementów drukujących oraz niedrukujących formy drukarskiej. Elementy niedrukujące posiadają niską adhezję dlatego nie przenoszą barwnika. Farba wykorzystywana w druku transportowana jest na podłoże z elementów drukujących przy pomocy cylindra offsetowego. W tym przypadku uzyskać można najcieńszą warstwę barwnika na papierze.Wśród urządzeń offsetowych wymienić można następujące typy maszyn: arkuszowe i zwojowe.

W przypadku drukowania wklęsłego forma drukowa posiada elementy drukujące umieszczone niżej niż elementy niedrukujące. Farba drukowa jest umieszczana na formie drukarskiej później przy użyciu profesjonalnego noża – rakla – jest ona oddzielana od elementów niedrukujących a następnie przenoszona bezpośrednio na podłoże. Wśród sposobów drukowania wklęsłego należy wyróżnić: – rotograwiurę (droga technika, używana przeważnie do prac wysokonakładowych, druku barwnych ilustracji czy produktów dekoracyjnych),- starodruk (technika stosowana przy produkcji papierów wartościowych oraz banknotów),- tampodruk (używany do drukowania na nieregularnych powierzchniach , np. długopisów.

Druk wypukły charakteryzuje się tym, że elementy drukujące w formie drukowej są umieszczone wyżej niż elementy niedrukujące. Farba drukarska jest nakładana tylko na elementy drukujące a później transportowana jest na podłoże. W druku wypukłym można wyróżnić:- typografię – technika głównie stosowana w latach 60-tych; obecnie zdecydowanie mniej popularna,- fleksografia – technika wykorzystywana zwłaszcza do zadruku opakowań.

Sitodruk to forma druku, w której wykorzystywana jest forma drukarska w postaci siatki z oczkami, z których część oczek jest zakryta (miejsca niedrukujące). Przez otwory niezakryte farba jest przeciskana za pomocą rakla i przenoszona na podłoże. Sitodruk jest formą bardzo prostą, nie posiadającą ograniczeń formatowych. Głównie używany jest w przypadku druku małych nakładów.

Więcej informacji dotyczących form druku znajdziesz w serwisie DrukarniaKiD.pl – drukarnia – Wrocław, ul. Sołtysowicka 26A. Zapraszamy!

Znajdź świetną ofertę na:Drukarnia Kid

Źródło: opracowanie własne