Jak ustrzec się problemów na budowie

Wnoszenie domu lub innej pokrewnej inwestycji jest postępowaniem złożonym. Już na początku mamy „pod górkę”. Pomimo obietnic bardzo wielu polityków z wszelkiej strony politycznej iż będą czynić bardzo wiele ażeby ułatwić administracyjne formalności powiązane z inwestycją, niestety – jak było kiedyś, tak jest nadal. A okazać się może, iż początek będzie najłatwiejszy. Zatrudnienie profesjonalnej ekipy budowlanej współcześnie to nie problem, przy dużej konkurencji można wybierać.

Budowa domu

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com

Problem zaczyna się, kiedy obszar budowy jest trudny (np. kawałek ziemi znajduje się na bagiennym terenie). Nieodzowne wówczas będą ponadplanowe działania, nim jeszcze przystąpimy do budowy. W pierwszej kolejności powinniśmy ustalić, jak duży mamy problem. Trzeba w tym celu zrealizować tzw. badanie zagęszczenia gruntu. Żeby można było je było dokonać w laboratorium, koniecznym jest dokonanie odpowiednich badań terenowych. Pobiera się zatem materiał za pomocą przeróżnego rodzaju sąd wkładanych w badany grunt – polecany partner. Następnym dopiero krokiem będzie wykonanie badań w laboratorium definiujących wskaźnik zagęszczenia. Posiadając właściwe dane wiemy już, jak duży mamy kłopot ze spoistością naszego gruntu, a – co za tym idzie – zdołamy wyłonić najlepszą metodę ochrony gruntu.

Badanie zagęszczenia gruntu to analiza między innymi wielkości oraz rozłożenia ziaren gruntu – informacje. Tym sposobem określa się spoistość gruntu. Na podstawie owych wyników określa się współczynnik, jaki następnie jest fundamentem do określenia charakteru przyszłych prac geotechnicznych. Z reguły badanie zagęszczenia gruntu realizuje się przy okazji ogromnych inwestycji, takich jak konstrukcja dróg oraz autostrad. Wypływa to przeważnie z powodu, że prywatny inwestor zazwyczaj ma wybór – może odstąpić od kupna wybranej parceli. Biznesmen natomiast kieruje się innymi regułami decydując się na konkretną inwestycję. Posiada też – co istotne – rozleglejsze możliwości aniżeli obywatel wznoszący prywatny dom.

Wobec tego we wszelakich informatorach budowlanych przeznaczonych dla małych i średnich inwestorów zaleca się dokładne skontrolowanie jakości gruntu (chociażby przez rozmowę z potencjalnymi sąsiadami). Wszelkie te działania spowodują, iż oszczędzimy swój czas a także fundusze.