Noże japońskie

Autor: Chroma i Kai

Z pewnością znasz filmy z Dalekiego Wschodu, w których żółtoskórzy wojownicy walczą na charakterystyczne miecze.

Wielu z was pewnie słyszało, jak bliska dla samuraja była jego broń. Najczęściej japoński rycerz wykuwał go sam i jeśli wierzyć podaniom, miał on w sobie fragment duszy twórcy. W rękodziele z tego dalekiego kraju świetnie prosperuje sztuka wykuwania wspaniałych ostrzy. Do chwili obecnej widać to w gastronomii – noże japońskie są słynne na całym globie. Kucharze i niedzielni amatorzy pichcenia lubią ich ostrość, trwałość, komfort i stylistykę.

Najważniejsze ostrze w kuchni to nóż szefa kuchni. Musi ułożyć się komfortowo w ręce, być zaostrzony i dokładny. Japońskie noże tego gatunku są wykuwane najczęściej ze stali węglowej, damasceńskiej albo niklowej. Metoda wykuwania u kowala niezwykle przypomina drogę wytwarzania mieczy samurajskich, gdyż zasadza się na łączeniu na gorąco wielu warstw metalu. Staranne manualnie wytwarzanie ostrzy sprawia, że są one niezwykle wygodne i mocne. Gdy raz chwycisz w dłoń taki wyrób, poczujesz wielką różnicę. I od razu usuniesz z szafek banalne sztućce produkowane seryjnie. Noże japońskie są wykuwane z sercem i duszą całej japońskiej tradycji.

Porządny kucharz musi potrafić operować wieloma rodzajami noży. Prawidłowy zestaw narzędzi kuchennych powinien zawierać sztućce pasujące do różnorakich dań. Rdzennie japońskie są rzecz jasna ostrza do sushi. Nie poradzi sobie bez nich gastronom, planujący robić ten rybny kwiat kuchni Kraju Kwitnącej Wiśni. W kuchni powinny być ostrza do krojenia sera, noże do darów morza (mocno przydatne w wypadku ościstych ryb), noże do krojenia warzyw, osobne noże do wędlin. W sklepach są dostępne japońskie noże do każdej potrawy. Do najpopularniejszych firm należą: Tojiro, Taisan i Sakon Shiraume . Ich ceny są zdecydowanie wyższe od cen zwykłych, wytwarzanych fabrycznie noży. Za solidność się płaci, to stare powiedzenie. A ile w tym przypadku? Żeby nabyć dobry japoński nóż, musisz wydać od tysiąca PLN wzwyż.

Źródło: www.SmakProstoty.pl