O paru niegdysiejszych nowościach ze świata informatyki, które teraz bywają znane już nie tylko profesjonalistom z tej branży

Branża komputerowa jest wyróżniająca się, jeżeli weźmiemy pod lupę jeden fakt, a mianowicie to, że nowości niemalże natychmiast tracą na aktualności. Praktycznie w każdym roku dany program komputerowy bądź system operacyjny jest unowocześniany, czyli pojawiają się w nim praktyczne udogodnienia, dzięki czemu poprawia się jego funkcjonalność. W rezultacie kto nie śledzi ze staranną uwagą nowości, ten może szybko wypaść z gry. W końcu Linux serwer w wersji tej tegorocznej i tej sprzed kilku lat, to zupełnie inny system.

Serwer Linux

Autor: Linux Screenshots
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy pierwsze komputery wchodziły do użytku, wtedy jeszcze nawet nie myślano, że internet stanie się tak samo popularny co późniejszy laptop czy smartfon. Trzeba jednak nadmienić, że globalna sieć jest tak dobrodziejstwem, jak i przekleństwem. W końcu ofiarami hakerów stają się instytucje finansowe, a nawet ważne urzędy w państwie. Wszystko z tego powodu, że komputer bez podłączenia do sieci bywa prawie bezużyteczny. Zresztą na tym jeszcze nie koniec. Następnym udogodnieniem stała się możliwość połączenia poszczególnych urządzeń w sieć. Żeby takie połączenie było praktyczne, trzeba pomyśleć o specjalnym oprogramowaniu, które zostanie zaimplementowane na jednym z komputerów tak, by można było z łatwością zarządzać pozostałymi. I tak z myślą o przedsiębiorstwach powstał na przykład Linux serwer (dowiedz się więcej na stronie www).

Praca na komputerze

Autor: Intel Free Press
Źródło: http://www.flickr.com

Razem z rozwojem komputeryzacji coraz więcej danych przechowuje się na twardych dyskach lub na specjalnych nośnikach (np. płytach CD). Takie postępowanie jest proekologiczne, bo zużywa się mniej papieru, który przecież jest wytwarzany ze szkodą dla przyrody. A ważnych informacji nie trzeba już magazynować we własnym biurze. Firmy informatyczne już pewien czas temu wprowadziły do swej propozycji usługowej nowy punkt, a mianowicie dane w chmurze. Za określoną opłatą istotne dla wytwórni informacje można umieścić na wirtualnym dysku. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba się już troszczyć o to, gdzie zapisywać świeże informacje, a dodatkowo każdy pracownik będzie miał zapewniony do nich dostęp online.

Dane w chmurze to idealne rozwiązanie, z którego z pewnością będą chcieli skorzystać kapitaliści, o ile oczywiście poznają zalety wynikające z wdrożenia tzw. hostingu. Natomiast osoby prywatne ochoczo skorzystają z innych dobrodziejstw współczesnej nauki. Na przykład, nastolatkowie ochoczo zainwestują otrzymane kieszonkowe na zakup nowego monitora albo gry komputerowej. A rodziciele rozejrzą się za oprogramowaniem, które uchroni ich dzieci przed zagrożeniami czyhającymi w sieci.