Rynek pracy w Wałbrzychu

Choć, że od początku roku bezrobocie w powiecie wałbrzyskim zmniejszyło się o parę procent, nadal należy do najwyższych w kraju. Miasto od dłuższego czasu prowadzi walkę z bezrobociem, które spowodowała likwidacja Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego. W celu poprawienia fatalnej sytuacji na tamtejszym rynku pracy, władze utworzyły w 1997 roku Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną.

Dzięki temu przedsięwzięciu, okolicą zaczęli interesować się inwestorzy, w związku z czym swą siedzibę mają tu nowe zakłady pracy. Swoje miejsce odnalazły fabryki Toyoty, Cersanitu czy Metzelera. Strefa okazała się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”, a jej dynamiczny rozwój zauważył nawet pewien poważny brytyjski dziennik, nadając 3 miejsce w rankingu najlepszych stref ekonomicznych w Europie.

praca jako inzynier budowy

Autor: TAFE SA Electrical Engineering
Źródło: http://www.flickr.com

Obecny rynek pracy tak intensywnie się zmienia, iż te zawody, na które jeszcze niedawno był popyt, dziś nie cieszą się już tak dużym zainteresowaniem. Jakie profesje mają obecnie największe zapotrzebowanie? (Zobacz też ) Zatrudniający sygnalizują, że największe braki występują w kategorii wprawnych pracowników fizycznych, i to różnych branż i specjalności. Pomimo wyraźnego spowolnienia w budownictwie cały czas występują utrudnienia ze znalezieniem betoniarzy, zbrojarzy czy operatorów dźwigów. Obecnie odnalezienie dobrego, wykwalifikowanego stolarza, także czasem graniczy z cudem. Jeżeli więc jest to nasz zawód wyuczony, nie zastanawiajmy się nad kupnem biletu lotniczego za granicę, ale zacznijmy od poszukiwań pracy przy pomocy stron internetowych. Portale, fora, wyszukiwarki pomogą nam, gdy podamy poszukiwaną frazę, np. , praca stolarz.

A może chcemy posiadać własną firmę? Nie należy rezygnować z własnych planów, ponieważ w realizacji marzeń mogą nam pomóc dotacje.
W Wałbrzychu często bezrobotni, wychodzą z własną inicjatywą i powołują do życia własne działalności, zazwyczaj w branży motoryzacyjnej. Mimo, iż warsztatów samochodowych z każdym rokiem przybywa na terenie miasta, nie można mówić o braku zajęcia. (Link: ) Optymizmem może napawać fakt, iż pojawiła się wiosna, a wraz z nią prace sezonowe i szansa na obniżenie stopy bezrobocia.