W jaki sposób wybrać właściwą uczelnię?

Wybór kierunku studiów to wybór na całe życie. Jednakże aż 70 proc. rodaków kończy nieodpowiedni kierunek. W jaki sposób się zatem do tego wziąć?
Najważniejsze jest, by wykonywać to, co się uwielbia – to przeważnie powtarzana rada powiązana z wyborem studiów.

Wrocław nad Odrą

Autor: Alberto Cabello
Źródło: http://www.flickr.com
Humanista bez uzdolnień matematycznych posiada niewielkie szanse na karierę księgowego. A bez serca do swej pracy, będzie tylko przybity. Toteż przed doborem uczelni, w pierwszej kolejności, powinniśmy zastanowić się, co uwielbiamy robić, a również jakie mamy talenty. Może filologia angielska wrocław będzie dla nas idealna? Mogą nam w tym dopomóc przyjaciele, testy predyspozycji zawodowych a także doradca zawodowy. Choć humanistom będzie trudniej znaleźć pracę, to są pewne nisze, w których sobie poradzą. Kiedy wiemy już co nieco o swych możliwościach, czas rozpocząć monitorować zmiany na rynku pracy. Im szybciej tym odpowiedniej. Co prawda, analizując oferty pracy dzisiaj, nie dowiemy się kogo będą poszukiwać pracodawcy za 5 lat, jednakże wypracujemy sobie zdanie na temat ich wymagań. Nie okłamujmy się, kiedy skończymy studia wyczekiwania prawdopodobnie będą większe aniżeli dzisiaj, zatem warto skoncentrować się na uczelniach, jakie pomogą nam się do nich przyszykować.
Kilka nurtów na rynku pracy jest stałych. Po pierwsze chlebodawcy od kilku lat rozglądają się za absolwentami technicznych kierunków, dlatego w rankingach politechniki radują się wysoką opinią pośród chlebodawców. Lecz nie każdy absolwent kierunku technicznego ma zagwarantowaną pracę – obecnie kłopoty z jej znalezieniem mają choćby inżynierowie budownictwa. Bez ustanku są poszukiwani absolwenci Informatyki, aczkolwiek w mniejszym stopniu administratorzy systemów a bardziej informatycy. Również dla humanistów są ciekawe nisze. Nie tylko kierunek jest istotny, lecz też specjalizacja. Im w wyższym stopniu niszowa a także nowatorska tym lepiej.
Przykładem mogą być juryści, których jest dużo, jednakże już tych ze specjalnością prawo farmaceutyczne jak na lekarstwo. W ostatnim czasie pojawiło się co niemiara ogłoszeń, w jakim wyszukuje się inżynierów wyspecjalizowanych w odnawialnych źródłach energii. W dalszym ciągu dużym zainteresowaniem cieszy się pedagogika wrocław.