Wózki widłowe: co trzeba wiedzieć na ich temat?

Zastosowanie wózków widłowych jest bardzo wielkie. Stosuje się je w przeróżnych rodzajach przedsiębiorstw. Często jednak spotkać je możemy w wielkich magazynach i firmach o sporej powierzchni. Historia wózków widłowych sięga tak naprawdę początku XX wieku. W naszych czasach wózki widłowe produkowane są przez bardzo wielu producentów.

wózek widłowy

Autor: FoodBankCENC.org
Źródło: http://www.flickr.com

Wózki widłowe dostępne są teraz w wielu typach, różnią się między innymi typem napędu. Wyróżniamy pośród nich modele, które są napędzane napięciem generowanym przez akumulator, ale też napędzane silnikiem benzynowym bądź wysokoprężnym. Tych z silnikami benzynowymi lub wysokoprężnymi można stosować oczywiście na dworze. Wśród wózków, które tak naprawdę niejeden z nas miał okazję zobaczyć w wielkopowierzchniowych marketach można będzie zaliczyć wózki standardowe. Ale są także modele wózków widłowych tak zwanych bocznych. Służą one oczywiście do przenoszenia nieprawdopodobnie długich elementów. Używanie wózków widłowych jest dość różne. Stąd ich producenci oferują również wózki, które stosowane są na świeżym powietrzu. Tak naprawdę większość wózków widłowych składa się z ruchomego podestu. Ten podest spełnia rolę podnośnika. Konstrukcja tych podnośników jest mimo wszystko przeróżne. Są wśród nich również takie, które są w stanie wznieść się na wysokość nawet kilku pięter. Pośród podestów jakie są stosowane w wózkach widłowych można wyróżnić: teleskopowe, nożycowe i ramieniowe. Pierwszy typ podestów jest w stanie przenieść niezbędne elementy na potężną wysokość. Wózki widłowe, które używane są w magazynach to bardzo często wózki których napęd jest napięciem z akumulatora.

magazyn

Autor: Scott Lewis
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście można wyróżnić w nich różny udźwig. Nie da się ukryć, że tego rodzaju maszyny bardzo są w stanie ułatwić pracę pracownikom wielu branż, a szczególnie pracownikom zatrudnionych w dużych magazynach. Umieszczenie przez nich przedmiotów w wielu wypadkach na znacznej wysokości bez pomocy wózka widłowego byłoby niezwykle skomplikowane, a nieprawdopodobnie często wręcz niemożliwe. Aby móc pracować korzystając wózka widłowego konieczne jest ukończenie specjalistycznego kursu dla operatorów tych maszyn.