Działaj z przyjętymi zasadami, czy to podczas wystawiania dokumentów, czy podczas kupowania wyposażenia dla firmy

Prowadzenie własnej działalności biznesowej to ciągły wymóg postępowania według wyznaczonych przepisów i reguł. Dobrze jest doinformować się w tej sprawie, żeby w każdej sytuacji wiedzieć, co trzeba zrobić i jak się do tego zabrać. Powinno trzymać się ściśle wyznaczonych reguł, nieważne, czy tyczą wykonywania dokumentacji, terminów dokonywania opłat i składek, czy też zakupu pojazdu na użytek firmy. Dzięki temu udaje się uniknąć wielu komplikacji i stresów.

Musisz sporządzić fakturę vat

W określonych momentach czynni podatnicy vat są zobowiązani do sporządzenia faktur vat, które są potwierdzeniem dokonania transakcji sprzedaży bądź świadczenia usługi. Bywa tak, kiedy nabywcą jest inna firma lub podatnik fizyczny, który żąda przedstawienia faktury. Niedoświadczeni sprzedawcy niejednokrotnie miewają kłopoty z tym, jak wystawić fakturę vat – kontynuuj. Akt ten musi zostać sporządzony w wyznaczony sposób, z zachowaniem usługi bądź charakteru sprzedaży, datą, wartością netto, stawką vat, podatkiem, wartością brutto. Na fakturze muszą znajdować się także dane sprzedawcy oraz klienta, wraz z numerem Nip lub regonem. Faktura bywa oznaczana danym numerem i wykonywana w dwóch egzemplarzach.

vat

Autor: Jeff Djevdet
Źródło: http://www.flickr.com


Nie wiem, ile to brutto

Chociaż obliczanie wartości netto i brutto nie jest trudne, w chwilach pośpiechu potrafi sprawić wiele trudności i stać się przyczyną pomyłek. Jeżeli musimy prędko coś policzyć, dobrą alternatywą będzie kalkulator vat, ciekawostka jaki można znaleźć w internecie. Starczy wprowadzić wartość netto albo brutto, niezbędną stawkę vatowską, a następnie uzyskać końcową kwotę. To bardzo łatwe, szybkie, a także bezpieczne, więc nietrudno jest wyeliminować pomyłki.


Kupujesz pojazd dla firmy, dopilnuj, by był odpowiedni

W przypadku kupna auta dla firmy ważnym pojęciem staje się homologacja – hiperłącze. Termin ten związany jest z dopuszczeniem określonej rzeczy do użytku, co powinno stanowić gwarancję, że jest ona bezpieczna i pewna. Homologacja samochodu decyduje o tym, że pojazd wypełnia określone wymagania względem typu pojazdów, jaki reprezentuje i zostaje dopuszczony do ruchu drogowego. W naszym kraju w zakresie homologacji samochody dzielone są na dwie kategorie: M to kategoria dla samochodów zaprojektowanych do przewozu ludzi i ich ładunków, a N dla przewozu ładunku. Określone kategorie są dzielone także ze względu na masę.