Jak zadbać o zwrot podatku za pracę poza granicami naszego kraju?

Żyjemy w świecie, jaki opisywany jest jako globalna wioska. Dzięki otwartym granicom w krajach wspólnoty europejskiej, możemy podróżować prawie bez większych problemów. Ponadto, sprzyja temu również fakt wzrastającej popularności budżetowych linii lotniczych.

klawiatura z klawiszem pieniądze

Nasi rodacy są coraz bardziej otwarci na nowe możliwości, jakie stoją przed nimi otworem, również dzięki świetnej znajomości języka angielskiego. To właśnie jeden z tych powodów przez jakie coraz więcej z nas decyduje się na legalną pracę poza granicami naszego kraju.

Wydaje się, iż fundamentem do pracy w którymś z dostępnych krajów jest umiejętność posługiwania się lokalnym językiem. Nie da się ukryć, że to zdecydowanie ułatwia sporo spraw. Niemniej jednak, wystarczy choćby znajomość angielskiego.

To wszystko pomoże nam się także odnaleźć w kwestiach prawnych i tych związanych z podatkami. Warto tu dodać, iż za legalną pracę poza granicami Polski można ubiegać się o zwrot podatku. Dobrze jest o tym aspekcie pamiętać zwłaszcza teraz, kiedy rozpoczął się temat corocznych rozliczeń – sprawdź wiecej o pitach.

biznes

Źródło: pixabay.com

Oczywiste jest to, że wymaga to odrobinę zaangażowania, jednak gra jest warta swojej ceny, gdyż niejednokrotnie możemy liczyć na duże kwoty. Jeśli mowa przykładowo o temacie takim jak zwrot podatku z Holandii, to trzeba mieć konkretne dokumenty jakie uprawniają nas do tego roszczenia. Jednym z nich jest Jaaropgaaf lub Jaaropgave.

Trzeba dodać, że jeżeli nie mamy takich papierów, to są biura, jakie pomogą nam przejść przez cały proces – więcej o PIT. Ponadto, mogą nawet zwrócić się do naszego pracodawcy o wystawienie stosownych zaświadczeń. Zdecydowanie ułatwia to sprawę i pomaga zaoszczędzić całkiem dużo czasu jak i nerwów.

Biznesmen w pracy

Autor: Kārlis Dambrāns
Źródło: http://www.flickr.com

Już od pewnego czasu swój rynek pracy dla mieszkańców Polski otworzyły również Niemcy. W kraju Goethego pracuje sporo specjalistów z naszego kraju. Nasi rodacy są tutaj niemal w każdej branży. Niemcy chwalą nas za pracowitość, fachowość oraz profesjonalne podejście do wykonywanych obowiązków.

Jeżeli byliśmy zatrudnieni legalnie na terenie tego kraju, tutaj także warto przemyśleć możliwość skorzystania z opcji zwrotu. Jeżeli chodzi więc o zagadnienie takie jak zwrot podatku z Niemiec, to tutaj także jesteśmy w stanie liczyć na profesjonalną pomoc firm, jakie specjalizują się w tego rodzaju zagadnieniach. Pamiętajmy, iż powinniśmy mieć odpowiednią kartę podatkową, jaką otrzymujemy od firmy nas zatrudniającej. Co więcej, potrzebne będzie zaświadczenie UE/EOG.

Wszystkie te sprawy będziemy mogli jednak powierzyć fachowcom ze wspomnianych wyżej biur, zajmujących się odzyskiwaniem podatku za pracę za granicą. Należy jedynie wypełnić odpowiedni formularz na stronie takiej firmy lub też wybrać się do oddziału – dowiedz się więcej.