Jakie walory turystyczne gwarantuje Świnoujście? Dlaczego powinniśmy się tam wybrać?

Świnoujście to uzdrowisko położone na zachodnio-północnym krańcu naszego kraju, zaraz obok granicy z naszymi zachodnimi sąsiadami – Niemcami. Miasto jest określane jest jako kraina czterdziestu czterech wysp, bo faktycznie cały obszar zlokalizowany jest właśnie na tylu wyspach. Z tym, że jedynie trzy z nich, najbardziej pokaźne obszarowo, są zamieszkałe. Są to Uznam, Wolin oraz Karsibór. Zalety wypoczynkowe i uzdrowiskowe są dostrzegalne, jednakowoż poza tym jest w tym mieście ważny port i baza marynarki wojennej.

wakacje nad morzem

Autor: Susanne Nilsson
Źródło: http://www.flickr.com
To dlatego, że Świnoujście jest zlokalizowane w tak charakterystycznym, strategicznym miejscu. Lato w Świnoujściu odznacza się klimatem dość zmiennym. Są oczywiście okresy sporego ocieplenia, a słońce dogrzewa wtedy bardzo miło, jednakowoż mogą się także wydarzyć okresy chłodu oraz deszczu. Na pocieszenie powinniśmy dodać, iż opady są tu niewielkie, a zimy mniej nieprzyjemne i bardziej do zaakceptowania w porównaniu do innych części naszego kraju.

Świnoujście jest popularnym uzdrowiskiem, a to z pewnością ze względu na unikalny mikroklimat i bogate złoża leczniczych mineralnych surowców . Świnoujście jako uzdrowisko oczekuje na kuracjuszy cały rok. Można tu leczyć choroby układu oddechowego, układu krążenia oraz inne jak choroby neurologiczne czy reumatyczne. Znaczny wpływ na wyleczenie wielu dolegliwości ma lokalny klimat, dlatego też poleca się długie spacery po plaży oraz wdychanie nadmorskiego powietrza. Kąpiele słoneczne i morskie wpływają zaś zbawiennie na bóle reumatyczne, lecz także na ogólne odstresowanie. Co więcej, plaża w Świnoujściu jest jedną z najstarszych w Polsce. Są miejsca, gdzie jej szerokość dochodzi nawet do 130 metrów.

Plaża ciągnie się na odcinku około 10 kilometrów. W lato woda jest tu niezwykle ciepła, a jeśli porównamy pozostałe polskie kurorty nadmorskie, to woda morska w Świnoujściu jest jedną z najcieplejszych. Są tu dwa letnie kąpieliska morskie ). Są one dość płytkie, a to z tego powodu, że panuje tu zjawisko cofania się morza. Kąpielisko, które jest na wyspie Uznam, od długiego czasu otrzymuje tak zwaną “Błękitną Flagę”, to międzynarodowy certyfikat który przyznaje się kąpieliskom, jakie spełniają najistotniejsze kryteria w zakresie jakości wody. W każdym roku do Świnoujścia przyjeżdża bardzo wielu turystów, baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwinięta. Hotel w Świnoujściu odnaleźć łatwo, lecz w sezonie wysokim należy rezerwować pokoje znacznie wcześniej.