Praktyka wynajmowania magazynów, czyli co warto wiedzieć o powierzchni magazynowej?

Powierzchnia magazynowa Wrocław to kompleksowa przestrzeń w zabudowie (najczęściej magazynie) przeznaczana, według definicji, do szeroko rozumianych zabiegów magazynowych. Dalej rozróżnia się trzy jej rodzaje: użytkową, usługową i przeznaczoną do ruchu. Biorąc pod uwagę nieustanny rozwój rynku przestrzeni magazynowych centra dystrybucyjne sprawiają wrażenie niewystarczających.

Powierzchnie magazynowe – Wrocław Choć pojawiają się następne takie zaplecza, popyt na właściwą ilość powierzchni magazynowej jest jeszcze większy. Można tak zyskać bezcenne metry kwadratowe, zyskując przy tym na czasowości i terminowości rozłożenia budując magazyn tymczasowy. Takie obiekty wznoszone są na długi okres, jak również zaledwie cztery-pięć dni. Tymczasowy magazyn w kwestiach logistycznych nie różni się znacząco od magazynów trwałych.

Powierzchnia magazynowa

Autor: Angelika Dubinska
Źródło: http://www.flickr.com

Ta forma zaplecza charakterystyczna jest dla niewielkich miejscowości, rozlokowanych wokół najszybszych tras krajowych, z reguły autostrad. Cena wynajęcia powierzchni w magazynie zależy w pierwszym rzędzie od klasy, jaką oznaczony jest magazyn. Te charakteryzujące się najwyższą z możliwych ocen (klasa A) posiadają systemy ogrzewające i chłodzące, posadzki niepylące, doki przeładunkowe, windy towarowe z parkingami, kontrolny monitoring. Magazyny niższej klasy, choć tanie w najmie, cieszą się mniejszym zainteresowaniem klientów, głównie z powodu konieczności dopłat do interesów związanych z użytkowaniem przestrzeni.

Powierzchnia magazynowa dla firm
Praktyka pokazuje, że nie ma tendencji niższych cen za magazynowe powierzchnie o większym metrażu. Najprawdopodobniej jest to związane z nowoczesnością dużych hal – większe gabarytowo obiekty zwykle mają niedługą wysługę w latach, przez co wszędzie panujące prawo rynkowe „za większe mniej” nie ma racji bytu. Równie znaczącym kryterium jest czas, na który sporządzony został kontrakt. Dłuższe umowy (powyżej dziesięciu lat) zapewniają niższą cenę najmu, liczoną choćby w skali roku.

Z drugiej strony niepewność inwestycyjna nie gwarantuje właścicielom jak będą prosperować ich firmy w tak odległej perspektywie. Tendencję do krótkoterminowego myślenia widać w umowach o powierzchnie magazynowe – przeważają te na okres 3-5 lat, powyżej dekady umowy podpisuje nikły odsetek inwestorów.
Dodatkowe informacje zdobędziesz sprawdzając tę stronę