Reklama outdoor – jak się wyróżnić?

W branży reklamowej ostatnio dużo mówi się o kryzysie reklamy zewnętrznej. Plakaty reklamowe na ulicach stały się częścią krajobrazu i przeważnie nie dostrzegamy ich treści.

Reklama zewnętrzna, montowana na płotach a także wielkie billboardy, po prostu szpecą miasto i irytują przechodniów.

Telebim w Krakowie

Źródło: www.medas-media.com.pl

Niektóre miejscowości, na przykład Kraków starają się wprowadzać strefy wolne od reklam, głównie w samym centrum. Zaśmiecanie wizualne przestrzeni jest dziś problemem wielu miast w naszym kraju. Jak się wydaje reklamodawcom zwyczajnie brak koncepcji,aby przebić się do świadomości odbiorcy.

Oczywiście gigantyczny telebim (duże wyświetlacze ledowe) może przykuć uwagę konsumenta, ale tylko wtedy, gdy znajdzie się na nim coś ciekawego. Poza formą billboardu, liczy się szczególnie jej treść. Patrząc na to, czym stała się obecnie reklama outdoorowa można wywnioskować, że treść to ostania rzecz, o której myślą marketerzy.

Obecnie biura reklamy dają również możliwość wyemitowania spotu na specjalnym ekranie. Reklama na ekranach led oczywiście jest bardziej widoczna dla potencjalnych konsumentów, o ile jest zainstalowana w widocznym miejscu.

Badania pokazują, że należy montować tego typu ekrany w pobliżu przystanków tramwajowych. Ludzie czekając na dany środek transportu przeważnie są skorzy do czytania otaczających ich komunikatów. Osiągi ekranów ledowych są bardzo różnorodne, gdyż można na nich wyświetlać zarówno proste komunikaty, jak i złożone animacje.

Trzeba jednakże dostrzec fakt, że na Zachodzie outdoor ma się całkiem nieźle. Szczególnie, gdy uda się stworzyć dobry ambient. Jak się okazuje można wykreować billboard, który przykuwa uwagę, a nawet zachęci do interakcji. Pomysłowość w tego typu reklamie może zaowocować niezwykle zaskakującymi i ciekawymi realizacjami. Obecnie nowe media umożliwiają wykorzystanie reklamy zewnętrznej z promocją w internecie.

Dzięki łatwemu dostępowi do internetu łatwiej wymyślać kampanie outdoorowe, które na prawdę angażują i służą czemuś więcej, niż tylko zaśmiecaniu przestrzeni miasta. Ciekawe kampanie rzeczywiście zachęcają konsumenta, by odebrał ich przekaz. Pokazują, że w outdoorze imponowanie gigantycznymi rozmiarami nośników wcale nie jest skuteczne.