Z jakiego powodu tak ogromna liczba rodaków pracuje w innych krajach, jakie zalety ma praca opiekuna starszych osób.

Po wejściu Polski w szeregi Unii Europejskiej rozpoczęła się naprawdę duża emigracja mieszkańców w poszukiwaniu lepszego życia. Jest to zupełnie zrozumiałe, jeżeli w większości rejonów naszego kraju było wysokie bezrobocie, a o minimalnej płacy wiele osób mogło jedynie pomarzyć. Tymczasem w Anglii, Irlandii czy w Niemczech wypłaty były parę razy większe, płacone w terminie i przy legalnym zatrudnieniu.

Jak się ocenia, podczas ostatnich dziesięciu lat nawet dwa miliony ludzi mogło w ten sposób wyruszyć za lepszym życiem, niektórzy tylko na pewien okres czasu, a inni z planami pozostania na znacznie dłużej. Kierunki takich wyjazdów były i nadal są bardzo różne. W dużej części krajów na zachodzie jest zapotrzebowanie na osoby do robót sezonowych, głównie przy zbieraniu warzyw i owoców. Dobre opinie także mają pracownicy którzy się zajmują remontowymi i budowlanymi sprawami, cenieni w pierwszej kolejności za sumienność i rzetelność. Wiele osób, szczególnie młodych kobiet, wyruszyło także jako opiekunki, jakie także są cenione na zachodzie.

widok - firma

Autor: Gobierno Aguascalientes
Źródło: http://www.flickr.com

Widać więc że interesujących możliwości jest całkiem sporo, lecz należy się w czasie wyjazdu liczyć z tym, że niezbędne będą jakieś kwalifikacje i umiejętności. Przykładowo praca opieka niemcy przede wszystkim będzie wymagać dobrej znajomości języka, bowiem odpowiedni kontakt osobą, która znajduje się pod opieką będzie niezbędny. Pożądane jest także udokumentowane doświadczenie z opieki albo odbyte szkolenia i kursy w tym temacie, lecz które ich nie posiadają również mogą szukać tego typu zajęcia. Z pewnością przydadzą się też pewne cechy charakteru, na przykład cierpliwość albo życzliwość, ale też odporność na stres i radzenie sobie z presją. Opiekunka z doświadczeniem może na miesiąc zarobić nawet do dwóch tysięcy Euro, lecz trzeba być świadomym tego, że nie będzie to prosta praca – praca opieka w Niemczech.

Przeciętny wyjazd trwa od jednego do kilku miesięcy, w czasie jakich trzeba się nastawić na sporo czasu który trzeba spędzać ze starszą osobą, czasami nawet kilkanaście godzin na dobę.