Zwierzęta w domu – o czym trzeba pamiętać zanim nabędzie się lub przygarnie do siebie pupila, by mieć pewność, że to rozsądna decyzja?

Dziś dużo osób decyduje się na posiadanie domowego pupila. Zazwyczaj są to psy bądź koty, chociaż nie brakuje miłośników ptaków, szczurów oraz myszy, a nawet mrówek. Naturalnie, bez względu na to, na jakie zwierze się decydujemy, zawsze warto mieć świadomość tego, że to wielki obowiązek, z tego powodu decyzja musi być naprawdę dobrze przemyślana. O czym należy pamiętać zanim się kupi bądź przygarnie jakiekolwiek zwierze? Przede wszystkim o tym, czy będzie się miało czas na odpowiednią opiekę. Inne wymagania ma pies, którego trzeba każdego dnia wyprowadzać i zapewnić mu potrzebną dawkę ruchu, a inne kot, który umie zająć się sam sobą i nie wymaga codziennych spacerów. To, ile ma się czasu na zajmowanie się zwierzęciem powinno ostateczne determinować gatunek, jaki się wybierze. Osoby, które wiedzą, że nie będą mogły znaleźć chwili na codzienne wyprowadzanie psa, mogą zdecydować się chociażby na papużkę albo chomika.

Na dodatek, warto pamiętać, że bez względu na to, jakie zwierze planuje się hodować, nadzwyczaj ważne są też koszty jego utrzymania. Na przykład, produkty dla gołębi (pigeonvit.pl/)proponowane są w różnych wariantach cenowych, ale mimo wszystko, trzeba być przygotowanym na to, że ich zakup będzie konieczny.

gołębie na chodniku

Autor: oatsy40
Źródło: http://www.flickr.com

Wielkie koszty zazwyczaj generuje choroba zwierzęcia, gdyż w pierwszej kolejności należy się bezzwłocznie udać do weterynarza, a później wykupić lekarstwa dla gołębi. Zasadniczo, im większe jest zwierze, tym większe będą koszty jego utrzymania, między innymi jeśli chodzi o jedzenie. Oczywiste jest, że duży pies zje dużo więcej karmy aniżeli mały piesek. Zanim więc ktokolwiek zdecyduje się na pupila, musi przekalkulować czy w ogóle posiada na ten cel pieniądze. Trzeba szczegółowo przeliczyć orientacyjny miesięczny koszt hodowania zwierzęcia oraz wliczyć w to ewentualną opiekę lekarską i lekarstwa – dużo więcej lekarstw dla gołębi.

Nie bez znaczenia są ponadto posiadane warunki mieszkaniowe. Gdy ma się jakieś wątpliwości, o poradę wskazane jest zapytać kogoś kto już ma określone zwierze i będzie umiał powiedzieć cokolwiek o kosztach utrzymania takiego pupila i jego oczekiwaniach. Co więcej, cennym źródłem informacji będzie naturalnie weterynarz.