Ta forma zaplecza charakterystyczna jest dla niewielkich miejscowości, rozlokowanych wokół najszybszych tras krajowych, z reguły autostrad. Cena wynajęcia powierzchni w magazynie zależy w pierwszym rzędzie od klasy, jaką oznaczony jest magazyn. Te charakteryzujące się najwyższą z możliwych ocen (klasa A) posiadają systemy ogrzewające i chłodzące, posadzki niepylące, doki przeładunkowe, windy towarowe z parkingami, kontrolny monitoring. Magazyny niższej klasy, choć tanie w najmie, cieszą się mniejszym zainteresowaniem klientów, głównie z powodu konieczności dopłat do interesów związanych z użytkowaniem przestrzeni.
Praktyka pokazuje, że nie ma tendencji niższych cen za magazynowe powierzchnie o większym metrażu. Najprawdopodobniej jest to związane z nowoczesnością dużych hal – większe gabarytowo obiekty zwykle mają niedługą wysługę w latach, przez co wszędzie panujące prawo rynkowe „za większe mniej” nie ma racji bytu. Równie znaczącym kryterium jest czas, na który sporządzony został kontrakt. Dłuższe umowy (powyżej dziesięciu lat) zapewniają niższą cenę najmu, liczoną choćby w skali roku.
Z drugiej strony niepewność inwestycyjna nie gwarantuje właścicielom jak będą prosperować ich firmy w tak odległej perspektywie. Tendencję do krótkoterminowego myślenia widać w umowach o powierzchnie magazynowe – przeważają te na okres 3-5 lat, powyżej dekady umowy podpisuje nikły odsetek inwestorów.
Dodatkowe informacje zdobędziesz sprawdzając tę stronę